Návrat dětí do školy a stravování
Stravování je u těch nejmenších ve chvíli návratu ke školním povinnostem po letním odpočinku velmi důležité. Nese se ve znamení několika jednoduchých pravidel, pestré stravy a mnoha bílkovin.
Plavky, plážové míče a batůžky do hor jsou uloženy do skříně a nastává chvíle vrátit se do školních lavic.
Pro děti je to zvláštní moment: zatímco začíná opadávat první listí a zvířata zpomalují svůj rytmus, pro ně naopak začíná velmi intenzivní období. V takové chvíli hraje důležitou roli také strava: když je vyvážená, pomůže jim v koncentraci, pozornosti a fyzické i duševní odolnosti.
„Existují některé živiny, které více než jiné mohou ovlivnit kognitivní schopnosti, paměť a učení, a mohou se stát v době studia takovým spojencem navíc,“ zdůrazňuje italská odbornice přes výživu, Elisabetta Bernardi, autorka esejů na téma stravování v dětském věku. Mezi těmito živinami figurují zejména vitamín B12 obsažený v pokrmech živočišného původu, který je velmi důležitý pro naši paměť, dále železo, které pomáhá koncentraci, a zinek, který je nezbytný pro mozek a pomáhá posilovat paměť a proces učení.
Italská odbornice dále vysvětluje: „Zinek obsažený v mase je snadněji vstřebatelný než zinek obsažený v rostlinách. Má základní význam při tvorbě neuronů, jejich zrání a migraci, a při vzniku synapse. Ve vysokých koncentracích se navíc nachází v synaptických váčcích neuronů hipokampu, které jsou zapojeny do učícího a paměťového centra.“
Je také důležité připomenout, že vedle nároků spojených se školou jsou tu i nároky související s růstem. Organismus dětí potřebuje hodně energie, kterou dodávají sacharidy, a to zejména ráno a pak až do odpolední svačiny, a esenciální molekuly pro vývin a fungování organismu, jako jsou bílkoviny živočišného původu.
Nepodceňujme ani důležitou úlohu menších svačinek v průběhu dne: jogurty, tvrdé sýry či ovoce děti během dne výborně doprovodí.
Deset zlatých pravidel
Připravte dobrou a přiměřenou snídani, nikdy nezapomeňte na adekvátní přísun mléčných výrobků. Pomáhá tělu i mysli probudit se ještě před odchodem do školy, zabrání náhlým záchvatům hladu a pomůže koncentraci.
2.
Řádně si ověřte, co děti ve škole jedí, abyste doma jejich celodenní stravu vhodně doplnili ostatními druhy jídel.
3.
Je důležité, aby strava zahrnovala všechny skupiny potravin: bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, cukry a tak dále. Pestrost je tím hlavním tajemstvím.
4.
Omezte dětem konzumaci tyčinek, sladkostí a slazených nápojů. Dejte však pozor, abyste to nepřehnali a nevyvolali opačný efekt. Snažte se raději vašim dětem nabízet ke svačině chutné a výživné výrobky, například plátek chleba s máslem a marmeládou nebo ovocný jogurt.
5.
Návrat do školy přináší i více námahy a úzkostí. Nepřehánějte to ale s čokoládou ani s povzbuzujícími nápoji, zejména ve večerních hodinách.
6.
Na stůl chystejte sezónní ovoce a zeleninu a jídelníček obohaťte o neobvyklé pokrmy a nové ingredience. Jídlo neslouží jen k výživě, ale je také příležitostí k poznávání. Každá potravina má svůj příběh, který dětem můžete vyprávět.
7.
Rytmy a časy jsou pro rozdělení dne zcela zásadní a dodávají dětem, vystaveným novým dobrodružstvím a výzvám, pocit bezpečí; jídlo v tomto není výjimkou.
8.
Jídelní stůl a televize se v lásce nemají. Večeře je často jedinou příležitostí, kdy se rodina setkává, proto si jí užijte co nejlépe.
9.
Pokud je to možné, slaďte fyzickou aktivitu a zábavu. Velmi důležitý pro rozvoj dětí je spolu se správným stravováním také sport, který se ale nesmí stát jednou z celé řady povinností pro děti i jejich rodiče. Dobře proto poslouží projížďka na kole, procházka nebo partička tenisu, alespoň dokud to počasí dovolí.
10.
Každý den pobuďte chvíli na slunci, a to i na podzim. Pro tvorbu vitaminů, jako je cenný vitamin D, je právě působení slunečních paprsků zásadní, stejně jako potraviny, které tento vitamín obsahují, například máslo. Slunce je elixírem pro děti i dospělé.